  • IMD PTO31-2SAVR – 31kW PTO Generator with AVR (540 RPM)
Description About the IMD PTO31-2SAVR: Convert Your Tractor Into a Generator•Use your tractor engine to generate electricity•Requires at least 63 PTO HP to operate properlyMultiple Applications•Generate electricity to power tools on the farm or ranch•Backup your home, barn or buildings during a power outage3600 RPM Brushless Alternator w/ Capacitor•Designed for maintenance-free performance100% Copper Winding, Low Distortion Alternator•Provides THD <5%, for high quality power outputAluminum & Steel Housing•Lightweight design for maximum durabilityHeavy Duty Cast Iron Single Stage Gearbox•Lifetime pre-sealed maintenance-free bearings•4” Three Bar LED Meter•Provides accurate display of Hertz, Volts, and Amps outputAdded Features•Magnetic circuit breaker w/ individual circuit protection•Simultaneous 120V & 240V output w/ Full power outlet•Standard 1-3/8″, 6-spline input shaft (Sold Separately)   Manuals and Specs: Model Model Number: PTO 31-2SAVR Manufacturer: IMD Made in USA: Yes Product Specs Voltage 120/240 Single-Phase Frequency: 60 Hertz Tractors HP/CC: 63 HP PTO RPMs: 540 RPM Rated Watts 31,000 Watts Surge Watts 60,000 Watts Rated Amps: 129 Amps @ 240 Volts (Single Phase) Auto Voltage Regulation No Alternator Brushless Voltage Meter Yes Overview Weight: 372 Lbs. (168.74 kilograms) Dimensions: 39L x 19W x 29H (99.06 x 48.26 x 73.66 cm) Consumer Warranty: 2 Years Commercial Warranty: 2 Years