  • IMD PTO16-SAVR – 16kW PTO Generator w/ AVR (540 RPM)
Description About the IMD PTO16-SAVR: Convert Your Tractor Into a Generator•Use your tractor engine to generate electricity•Requires at least 33 PTO HP to operate properlyMultiple Applications•Generate electricity to power tools on the farm or ranch•Backup your home, barn or buildings during a power outageAutomatic Voltage Regulator (AVR)•Produces clean and safe electricity for sensitive electronics100% Copper Winding, Low Distortion Alternator•Provides THD <5%, for high quality power outputAluminum & Steel Housing•Lightweight design for maximum durabilityHeavy Duty Cast Iron Single Stage Gearbox•Lifetime pre-sealed maintenance-free bearings4” Three Bar LED Meter•Provides accurate display of Hertz, Volts, and Amps outputAdded Features•Magnetic circuit breaker w/ individual circuit protection•Simultaneous 120V & 240V output w/ Full power outlet•1-3/8″, 6-spline input shaft (Tumbling bar sold separately)   Manuals and Specs: Model Model Number: PTO 16-S AVR Manufacturer: IMD Made in USA: Yes Product Specs Voltage 120/240 Single-Phase Frequency: 60 Hertz Tractors HP/CC: 33 HP PTO RPMs: 540 RPM Rated Watts 16,000 Watts Surge Watts 30,000 Watts Rated Amps: 67 Amps @ 240 Volts (Single Phase) Auto Voltage Regulation Yes Alternator Brush Voltage Meter Yes Overview Weight: 185 Lbs. (83.92 kilograms) Dimensions: 28L x 11W x 21H (71.12 x 27.94 x 53.34 cm) Consumer Warranty: 2 Years Commercial Warranty: 2 Years