  • IMD PTO22-SAVR – 22kW PTO Generator (540 RPM) with AVR
Description About the IMD PTO22-SAVR: Convert Your Tractor Into a Generator•Use your tractor engine to generate electricity•Requires at least 41 PTO HP to operate properlyMultiple Applications•Generate electricity to power tools on the farm or ranch•Backup your home, barn or buildings during a power outage3600 RPM Brushless Alternator w/ Capacitor•Designed for maintenance-free performance100% Copper Winding, Low Distortion Alternator•Provides THD <5%, for high quality power outputAluminum & Steel Housing•Lightweight design for maximum durabilityHeavy Duty Cast Iron Single Stage Gearbox•Lifetime pre-sealed maintenance-free bearings4” Three Bar LED Meter•Provides accurate display of Hertz, Volts, and Amps outputAdded Features•Magnetic circuit breaker w/ individual circuit protection•Simultaneous 120V & 240V output w/ Full power outlet•Standard 1-3/8″, 6-spline input shaft (Sold Separately) Manuals and Specs: Model Model Number: PTO 22-SAVR Manufacturer: IMD Made in USA: Yes Product Specs Voltage 120/240 Single-Phase Frequency: 60 Hertz Tractors HP/CC: 41 HP PTO RPMs: 540 RPM Rated Watts 22,000 Watts Surge Watts 40,000 Watts Rated Amps: 92 Amps @ 240 Volts (Single Phase) Auto Voltage Regulation Yes Alternator Brushless Voltage Meter Yes Overview Weight: 169 Lbs. (76.66 kilograms) Dimensions: 31L x 12W x 22H (78.74 x 30.48 x 55.88 cm) Consumer Warranty: 2 Years Commercial Warranty: 2 Years
Generators
Generators