  • IMD PTO10-2SAVR – 10kW PTO Generator w/ AVR (540 RPM)
Description About the IMD PTO10-2SAVR: Convert Your Tractor Into a Generator•Use your tractor engine to generate electricity•Requires at least 20 PTO HP to operate properlyMultiple Applications•Generate electricity to power tools on the farm or ranch•Backup your home, barn or buildings during a power outageAutomatic Voltage Regulator (AVR)•Produces clean and safe electricity for sensitive electronics100% Copper Winding, Low Distortion Alternator•Provides THD /- 5%, for high quality power outputAluminum & Steel Housing•Lightweight design for maximum durabilityHeavy Duty Cast Iron Single Stage Gearbox•Lifetime pre-sealed maintenance-free bearings4” Three Bar LED meter (Visible From Tractor Seat)•Provides accurate display of Hertz, Volts, and Amps outputAdded Features•Magnetic circuit breakers w/ individual circuit protection•Simultaneous 120V & 240V output w/ Full power outlet•Standard 1-3/8″, 6-spline input shaft Manuals and Specs: View the manual here. Model Model Number: PTO 10-2S AVR Manufacturer: IMD Product Specs Frequency: 60 Hertz Tractors HP/CC: 20 HP PTO RPMs: 540 RPM Rated Watts 10,000 Watts Surge Watts 20,000 Watts Auto Voltage Regulation Yes Alternator Brush Voltage Meter Yes Overview Weight: 156 Lbs. (70.76 kilograms) Dimensions: 26L x 8W x 16H (66.04 x 20.32 x 40.64 cm) Consumer Warranty: 2 Years Commercial Warranty: 2 Years
Generators
Generators
  • IMD PTO22-S – 22kW PTO Generator (540 RPM)
  • IMD PTO10-2S – 10kW PTO Generator (540 RPM)